Tworzenie i planowanie projektów prospołecznych – od czego zacząć?

Zacznij od „po co?” i „dlaczego?”

Niezależnie od tego czy projekt będzie realizowany prze firmę czy organizację pozarządową, warto zacząć od postawienia sobie kilku pytań, które pomogą wyznaczyć kierunek działań. Na początek zastanówcie się, jaki problem chcecie rozwiązać  i dlaczego chcecie to robić oraz dla kogo projekt ma być przeznaczony, kto będzie jego odbiorcą (tzw. beneficjentem). Konieczne jest też określenie celów, jakie chcemy osiągnąć oraz sposobów, w jakie będziemy dążyć do ich realizacji. Warto zastanowić się także, jakie zasoby będą potrzebne oraz jakie kroki będziemy musieli podjąć, aby nasze przedsięwzięcie był skuteczny i przyniosło pożądane efekty.

Zacznij od tego co już masz

Tworzenie projektów prospołecznych (tak jak wszystkich projektów) wymaga odpowiednich zasobów, takich jak np. ludzie, pieniądze, czas, wiedza i umiejętności. W zależności od rodzaju projektu, mogą być potrzebne różne zasoby. Na przykład, jeśli projekt ma na celu wsparcie osób starszych, potrzebne będą m.in. wiedza o potrzebach seniorów będących członkami lokalnej społeczności, wolontariusze mający doświadczenie (lub otwartość i chęć) pracy z seniorami, kontakty do instytucji wspierających seniorów na danym terenie (np. ngo, urzędy, placówki medyczne) czy odpowiednie środki finansowe.

Ważna jest więc świadomość tego na czym bazujemy, jakie kompetencje ma nasz zespół, jakie mamy kontakty, czy mamy przestrzeń czasową do podjęcia się nowego przedsięwzięcia. W przypadku braku niektórych zasobów, warto poszukać partnerów biznesowych, społecznych lub instytucjonalnych, którzy mogą pomóc w realizacji projektu. Partnerzy biznesowi mogą przekazać środki finansowe lub materiały, które są potrzebne do realizacji projektu. Coraz częściej też firmy angażują się we współtworzenie działań społecznych  rękami swoich pracowników czyli tworząc wolontariat pracowniczy. Partnerzy społeczni mogą pomóc w realizacji projektu poprzez swoją wiedzę i doświadczenie. Partnerzy instytucjonalni mogą wspierać w realizacji formalności związanych z projektem, obejmować przedsięwzięcia spójne z ich obszarem działania patronatami czy udostępnić lokal do przeprowadzenia eventu.

Sami możemy dużo ale razem możemy więcej! Dlatego kluczowe jest, aby wybrać odpowiednich partnerów, którzy podzielają nasze cele i wartości oraz są zainteresowani współpracą. Dzięki temu, będziemy mogli skutecznie realizować nasz projekt i osiągnąć zamierzone cele. Dzięki temu projekt zyska na jakości, zasięgu lub rozgłosie a wszyscy zaangażowani w jego realizację będą mogli czuć nie tylko satysfakcję ale też wymierne rezultaty.

Pozostałe wpisy

Aktualności

Witaj w moim blogowym zaciszu!

Pracownia Projektów Prospołecznych powstała aby z jednej strony, profesjonalizować działania organizacji pozarządowych, a z drugiej pomagać firmom, które chcą być odpowiedzialne społecznie, realizować wartościowe projekty, z podmiotami społecznymi. Współpracując od

Czytaj więcej »
Pracownia Projektów Prospołecznych
Doradztwo & Zarządzanie dla NGO i biznesu
Ewa Hys

NIP: 8621624741
REGON: 524984025

Tel.: +48 885 043 281
Mail: kontakt@projektyprospoleczne.pl

Prawa autorskie © 2023 Ewa Hys | Polityka prywatności| Wykonanie glowydowynajecia.pl